Тетяна ЮР’ЄВА, консультант із питань державних закупівель

СКЛАДАЄМО РІЧНИЙ ПЛАН ЗАКУПІВЕЛЬ

Складання річного плану закупівель – це один із перших кроків у процесі здійснення всіх закупівель, які замовник планує провести протягом року. Від нього залежить ефективність проведення кожної із вибраних процедур закупівлі. Про те, як правильно скласти такий план, як визначити предмет закупівлі і його окремих частин (лотів) із застосуванням Державного класифікатора продукції та послуг, ми розповімо в цій консультації.

Підстави проведення торгів

Закон від 01.06.10 р. № 2289-VI «Про здійснення державних закупівель» (далі – Закон № 2289) не містить прямих обмежень щодо організації процедур закупівлі до затвердження кошторису та плану використання бюджетних коштів.

Згідно з роз’ясненням Мінекономрозвитку та торгівлі від 17.11.11 р. № 3302-25/14028-08, щоб забезпечити невідкладні потреби в товарах, роботах і послугах у поточному році, замовник може на початку року розпочати процедуру закупівлі за бюджетні кошти за відповідним предметом закупівлі виходячи з його очікуваної вартості, за умови що в основних умовах договору про закупівлю буде передбачено порядок виникнення договірних зобов’язань залежно від реального фінансування. Для забезпечення зазначених потреб у наступному році він може також наприкінці поточного року (чи на початку наступного) розпочати процедуру закупівлі за відповідним предметом закупівлі, виходячи з його очікуваної вартості, до набрання чинності закону про Держбюджет, затвердження кошторису, плану використання бюджетних коштів на наступний рік.

Проте в ч. 1 ст. 4 Закону № 2289 визначено, що закупівля здійснюється відповідно до річного плану закупівель. Тобто закупівля, що здійснюється без складеного річного плану, є порушенням законодавства.

Отже, розглянемо порядок складання річного плану закупівель у бюджетній установі.

Порядок складання річного плану закупівель

До набуття чинності Закону № 2289 однією з основних вимог до складання річного плану закупівель було розміщення його в мережі Інтернет. Проте на сьогодні таке оприлюднення законодавством не вимагається. Але це не означає, що замовник не може розміщувати річний план закупівель на своїх сайтах. Навпаки, для більш прозорого здійснення держзакупівель замовнику бажано це зробити.

Форму річного плану закупівель та Інструкцію щодо заповнення форми річного плану (далі – Інструкція) затверджено наказом Мінекономіки від 26.07.10 р. № 922.

У п. 1 Інструкції визначено, що річний план складається щодо закупівель, очікувана вартість яких дорівнює або більша за суми, зазначені в ч. 1 ст. 2 Закону № 2289, а саме для товарів, послуг – 100 тис. грн. (у будівництві – 300 тис. грн.); для робіт – 1 млн грн.

Звертаємо увагу, що Законом від 22.12.11 р. № 4220-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності та вдосконалення державного регулювання у сфері містобудівної діяльності» збільшено граничні суми вартості предмета закупівлі, визначені у ч. 1 ст. 2 Закону № 2289. Ці зміни набули чинності з 19.01.12 р.

У разі якщо установа планує проводити закупівлі, очікувана вартість яких є нижчою від сум, зазначених у ч. 1 ст. 2 Закону № 2289, перелік цих закупівель відображається в додатку до річного плану. Цей додаток складається в довільній формі (див. зразок 2 в кінці консультації).